Przystanek jak malowany odpowiedzią na notoryczne dewastacje wiat w Poznaniu

280 tys zł, czyli równowartość 70 nowych, małych wiat przystankowych  to kwota, która w ubiegłym pokryła wyłącznie skutki wandalizmu przystanków tramwajowych. Aby uświadomić młodzieży, że o ten jakże popularny element infrastruktury miejskiej również należy dbać ruszyła akcja edukacyjno-wychowacza „Przystanek jak malowany”.

Pomysł na akcje jest bardzo prosty. Wiaty przystankowe, które najczęściej są niszczone przez wandali będą malowane przez młodzież szkolną. Głównym celem inicjatyw jest pobudzenie oraz odpowiednie ugruntowanie prawidłowej świadomości młodzieży, która powinna zdać sobie sprawę, ze jest to miejsce potrzebne nam wszystkim za którego zniszczenie również każdy z nas z podatków musi zapłacić. Elementami, które najczęściej są niszczone są rozkłady jazdy, kosze na śmieci oraz szyby.

Na uwagę zasługuje fakt, ze uczniowie malują wiaty według własnego pomysłu.Organizacji inicjatywy podjęła się Grupa Inicjatywna Mieszkańców „Przystanek Folwarczna” przy współpracy Urzędu Miasta Poznania w ramach projektu „Poznań promuje sztukę nie wandalizm”. Pierwsze, swój nowy wygląd zyskają wiaty wokół węzła kórnickiego. Konkurs na projekt trwa do 15 listopada, po czym spośród zgłoszeń zostaną wybrane najlepsze, które przy odpowiedniej aurze zostaną przez młodzież namalowane. Na efekty poprawy wizerunku wiat przystankowych zatem nie będziemy musieli długo czekać.