Batalii o nowoczesne wiaty przystankowe ciąg dalszy

Wydawać by się mogło, że po wielu wątpliwościach w różnych miastach dotyczących nowych multimedialnych wiat przystankowych przygoda tego typu mebli miejskich z technologicznymi nowinkami na jakiś czas będzie zawieszona. Nic jednak bardziej mylnego. Pomimo, że nowoczesny przystanek autobusowej przy ul Lisa Kuli w Rzeszowie okazuje się za mały dla tej ilości oczekujących pasażerów komunikacji miejskiej to jednak rozwiązanie już jest. Będzie postawiona kolejna taka wiata przystankowa.

To jednak nie koniec, bo kolejne miasto w tym rejonie Polski zaczęło na razie od jednej sztuki inwestycje w tak drogie i z pewnością komfortowe przystanki. Jest nim Stalowa Wola. Wiata funkcjonuje już na przystanku przy Alejach Jana Pawła II w kierunku Niska. Co się rzuca w oczy? Podobieństwo do tych z Rzeszowa! Czy to kwestia tego ze urzędnikom ze Stalowej Woli po prostu się pomysł spodobał, czy ekspansja producenta nie wiadomo tak naprawdę?

W Krakowie jak już pisaliśmy jest już jedna multimedialna wiata przystankowa przy teatrze Bagatela. Inne wiaty przystankowe są natomiast poddawane wymianie na nowsze ale nie tak zaawansowane przez koncesjonariusza, czyli AMS. Ten w ramach współpracy z miastem montuje obecnie na kilkudziesięciu z nich darmowe WIFI. Czy się sprawdzi? Ponoć po wcześniejszych testach na jednej wiacie pomysł został dobrze przyjęty. Choć faktem jest ze otwarta siec Internetu jest troszkę niebezpieczna to jednak widać, ze punktów WIFI nadal brakuje.

Co ciekawe inny koncept oparty głównie na multimedialnych wyświetlaczach a nie jak w powyższych przykładach WIFI, ogrzewaniu oraz fotowoltanice przedstawiły dwie firmy podczas ostatniego Kongresu Transportu Publicznego. Wiata wyglądała schludnie, ale jak wiadomo technologia kosztuje. Co jednak jest ważniejsze wyświetlacze czy komfort oczekiwania? Odpowiedz wydaje się być dość logiczna i prosta. Urzędnicy oraz producenci jak widać wzorując się na przykładach choćby z Barcelony nie składają broni. Czy wyjdzie wreszcie z tego przystanek łączący polskie realia, innowacje i  oczekiwania pasażerów czas pokaże.